Tomášek se narodil v prosinci roku 2017. Na první pohled vypadal jako zcela zdravé miminko. Jeho babičce bylo ale jasné, že tomu tak dost možná nebude. Jeho matka se totiž od druhého měsíce těhotenství bouchala pěstí do břicha a v pokročilém těhotenství pila alkohol a užívala marihuanu. Po porodu se vše stupňovalo a péče o Tomáška byla nevyhovující. Chlapec zaznamenal úbytek váhy, na těle se mu objevila vyrážka s hnisajícími pupínky a jeho ručičky a nožičky byly v křeči. Babička se tak snažila pomáhat, načež čelila velice špatné komunikaci ze strany matky. Otec nebyl navíc kvůli práci téměř vůbec doma. Muselo přijít razantní řešení.


Tomášek byl v péči rodičů necelé dva měsíce. Vše se změnilo poté, co matka opustila rodinu se slovy, že si našla nového přítele a že si toho parchanta mají nechat. Babička hned pochopila, že zodpovědnost bude na ní. To ještě podtrhl fakt, že se otec psychicky sesypal. Požádala tak o pěstounskou péči a v jeho necelých dvou měsísích připadla starost na ni.

„U Tomáška jsem sledovala od začátku, že nebude něco v pořádku. Mezi 4-5 měsíci mi bylo oznámeno, že Tomášek má poškozený mozek a neví se, co vše se postupem času s ohledem na zdravotní stav může ukázat,“ říká babička Tomáška.

Mezi 18. až 24. měsícem začal mít hoch problém s jídlem. Vadily mu různé zvuky a držel si ručičkami ouška. Přestal mluvit a jeho zájem o hračky byl nulový. Měl strach z neznámých prostorů, z lidí, nechtěl si hrát s dětmi a začal chodit po špičkách.

„Jakoby se zastavil čas. Začalo kolečko odborníků a terapií. Dnes má Tomášek šest let, je usměvavý, dokonce se i rozmluvil. Sice řeč není na jeho věk úplně, jak by měla být, ale už se domluvíme. Po celé dny nosí plenky, trpí hypersonickým syndromem, má úzkostné stavy, atypický autismus, lehkou mentální retardaci, trauma ze špatné péče, cukání rukou a nohou ze spánku, opožděnou levost-ranost, opožděný vývoj, chodí po špičkách a přes den má ortézy, má zkrácené šlachy, zvlněnou páteř, kotníky a kyčle se lehce posouvají do vnitřní strany, chodidla má lehce stočené dovnitř, má urologické potíže a svalovou dysbalanci, měl by nosit brýle, ale to odmítá,“ líčí Tomáškova babička.

Tomášek neujde delší trasy. Z toho důvodu má rehabilitační kočárek. Pravidelně dojíždí do rehabilitační léčebny, má ergoterapii, rehabilitaci s fyzioterapií, nauitis, klinického psychologa, klinického logopeda, abba terapii, neuropsychiatra, neurologa, oční, urologa, ortopeda a komplexně jej nejde vyšetřit.

Sbírka na motoped za 200 tisíc korun

Chlapec špatně spolupracuje s lékaři. Babička ale hovoří o tom, že se jim dostává velká podpora ze strany dětské lékařky. Tomášek je pořád v pohybu a cvičit musí i doma. Je zapotřebí dosáhnout toho, aby Tomášek začal pro chůzi využívat celé chodidlo i bez ortéz a zlepšila se mu tak koordinace těla.

„Otec se snaží udržovat kontakt alespoň po telefonu. Pracuje mimo Českou republiku. Matka o Tomáška neprojevila žádný zájem i přesto, že prostor měla. Ztratila veškerá rodičovská práva,“ uzavřela Tomáškova babička.

Babička s Tomáškem vybrané peníze použijí na koupi motopedu, jehož cena dosahuje k 200 tisícům korun. V případě výběru větší částky se peníze využijí na rehabilitace, které nehradí zdravotní pojišťovna.

Zdroj: Nadační fond Marka Koštíře